Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Śmierć bocianich piskląt w Łasku

Tegoroczna wiosna nie należała do najcieplejszych. Niskie temperatury i powodzie spowodowane obfitymi opadami deszczu dały się we znaki nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Wiele z nich jak np. bociany białe nie  wyprowadziły lęgów. Pisklęta ginęły z wyziębienia i głodu, gdyż zalane zostały żerowiska, na których ptaki zdobywały pożywienie. Dorosłe bociany robiły wszystko co w ich mocy, aby ochronić młode, jednak zazwyczaj bez rezultatów.

Taką sytuację obserwowali internauci za pomocą kamery umieszczonej w gnieździe bocianim w Łasku. Przez zbyt niską temperaturą zmarła cała piątka z tamtejszych piskląt. Oburzeni internauci domagali się udzielenia bocianom pomocy, jednak bezskutecznie. Jak mówi Pani Janina Kosman – wiceburmistrz Łasku - założeniem projektu była obserwacja ptaków w naturze, a nie pomaganie naturze, dlatego przyjęto zasadę, że nie będzie ingerencji w życie ptaków. Program „Łaskie bociany” oprócz obserwacji gniazda zakłada również zajęcia stacjonarne  i terenowe, dlatego pomimo tragedii trwa dalej.

Dla zainteresowanych więcej na temat projektu „Łaskie bociany” można dowiedzieć się wchodząc na stronę: http://www.lask.pl/bociany/program.php

Monika

PTPP „pro Natura”

 

Galeria zdjęć tego artykułu

Inne artykuły w dziale "Dbajmy o bociany, czyli bocianie problemy i ochrona bocianów"