Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Przyziemny dom bociani

Pod koniec kwietnia w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu,  miało miejsce niespotykane dotąd zdarzenie. Jedna z bocianich par jakie utworzyły się wśród podopiecznych ośrodka zaczęła budować gniazdo. Nie było by w tym nic zaskakującego, gdyby powstawało ono nad ziemią, jednak wspomniane bociany są tzw. nielotami, dlatego gniazdo zaczęły budować na powierzchni gruntu. Para na zmianę znosiła materiał  budulcowy do gniazda, które w szybkim tempie stało się trwałą i solidną konstrukcją.

Bociany trafiając do azylu nie rokowały szans na przeżycie, jednak dzięki walce i determinacji zajmujących się nimi lekarzami udało się je uratować. Para nie pozwala zbliżać się do swojego nowo powstałego domu i sycząc odstrasza każdego, kto próbuje do niego podejść.

Osobniki, które już od kilku lat przebywają w ośrodku, do tej pory nie zakładały gniazd, ponieważ poprzez trwałe uszkodzenie skrzydeł nie mają zdolności do lotu. Tego roku poszły jednak w ślad za nowatorskim pomysłem i w promieniu ok. 20 m od gniazda wspomnianej pary powstały gniazda innych bocianów.

Niestety w tym roku bociany nie wyprowadziły lęgów, jednak pracownicy ośrodka maja nadzieję, że nastąpi to już w przyszłym roku.

Monika

PTPP „pro Natura”

 

Galeria zdjęć tego artykułu

Inne artykuły w dziale "Dbajmy o bociany, czyli bocianie problemy i ochrona bocianów"