Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Walki bocianie o gniazdo w Ustroniu

Tak jak w poprzednich latach, również i w tym roku internauci z zaciekawieniem obserwują życie bocianów z Ustronia, co jest możliwe dzięki kamerze internetowej zamontowanej w jednym z tamtejszych gniazd. Pierwszy bocian zjawił się w gnieździe 28 marca, a drugi 7 kwietnia. Wszystko odbywało się jak zawsze, tzn. bociany kopulowały i naprawiały gniazdo. Jednak 12 kwietnia inna samica zaczęła atakować gniazdo. Podjęła kilka prób jego przejęcia zarówno w dzień, jak i w nocy, jednak jej się to nie udało. Po zażartych walkach między samicami na gnieździe pozostała ta, która zajmowała je od początku. 13 kwietnia około pierwszej w nocy samica zniosła jajo i obydwa bociany zaczęły je wysiadywać. Rankiem  15 kwietnia zauważono, że samica nie wysiaduje jaja i wyraźnie ma jakieś problemy zdrowotne. Odleciała z gniazda koło godziny 10 i nigdy już się w nim nie pojawiła. Wówczas wysiadywanie jaja przejął samiec. 17 kwietnia na polu znaleziono martwego bociana. Była to samica z ustrońskiego gniazda. W wyniku badań przeprowadzonych na ptaku uznano, że przyczyną śmierci były obrażenia odniesione podczas walki bocianów.

18 kwietnia w okolicach gniazda pojawiła się atakująca samica. Początkowo samiec ją przepędził, jednak później pozwolił, by zajęła miejsce na gnieździe. Oba bociany zabrały się za porządkowanie gniazda, odrzuciły jajko zniesione przez zabitą samicę i zaczęły kopulowanie.

Obecnie w gnieździe znajdują się dwa pisklaki, którym nadano imiona Wisełka i Ustronek. Zainteresowani dalszymi losami bocianów z Ustronia mogą je śledzić na stronie internetowej: www.bociany.edu.pl.

Monika

PTPP „pro Natura”

 

Galeria zdjęć tego artykułu

Inne artykuły w dziale "Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży"