Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Sześcioraczki w bocianich gniazdach

Bociany mogą znieść w okresie lęgowym do siedmiu jaj, jednak taka liczba zdarza się bardzo rzadko. Jeśli nawet uda im się ją osiągnąć, to zazwyczaj pisklęta nie dożywają dorosłości. Bociani rodzice zdając sobie sprawę z tego, że nie będą w stanie wykarmić tak dużej liczby piskląt, wyrzucają je z gniazda.  

W tym roku pomimo zimnej i deszczowej wiosny, można znaleźć gniazda, w których ptaki wychowały po sześć młodych bocianów. Niesprzyjające warunki pogodowe dla bocianich piskląt okazały się bardzo przyjazne dla rozwoju innych gatunków zwierząt, np. płazów, które są ich pożywieniem. Dzięki obfitości pokarmu możliwe było odchowanie tak licznego potomstwa. Pierwszą miejscowością, w której miało miejsce to niezwykle rzadkie wydarzenie jest wieś Męczyn w gminie Mokobody (województwo mazowieckie), kolejne unikatowe gniazdo znajduje się we wsi Pęgów w gminie Uniejów (województwo łódzkie).

Mieszkańcy obu wsi z niedowierzaniem liczyli dzioby bocianie, po czym z zadowoleniem stwierdzali, że w gnieździe znajdują się sześcioraczki. Wszyscy z zainteresowaniem obserwowali pierwsze próby lotów młodych i trzymają kciuki, za ich pierwszy lot to odległej Afryki. 

Monika

PTPP „pro Natura”

Galeria zdjęć tego artykułu

Inne artykuły w dziale "Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży"

Ostatnio dodane artykuły użytkowników