Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Sprawy bocianie podczas zjazdu Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”

W dniach 2-3 października bieżącego roku w willi „Duchowizna” położonej nad Wisłą pod Zakroczynem odbył się zlot Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło 70 osób. Był to już kolejny zjazd członków towarzystwa, który po raz pierwszy w historii trwał  2 dni.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość wysłuchania ciekawych prelekcji, w tym również prezentacji Pawła Dolaty z Południowowielkopolskiej Grupy OTOP. Przedstawiciel OTOP opowiadał o projektach realizowanych podczas 17-letniej działalności towarzystwa, które umożliwiły prowadzenie badań i ochronę bociana białego w powiecie ostrowskim. Dzięki jednemu z nich od 2006 roku istnieje możliwość obserwacji on-line bocianiego gniazda z Przygodzic na całym świecie.

W drugim dniu spotkania uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w interesujących wycieczkach, gdzie mogli pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą przyrody. Jako pierwsza o poranku wyruszyła nieliczna grupa osób, której celem było dotarcie do punktu obserwacyjnego, umożliwiającego podziwianie ciekawych gatunków ptaków. Inną atrakcją była możliwość rejsu po Wiśle, podczas którego organizatorzy dali możliwość zwiedzenia starej cegielni. Kolejną ciekawą opcją spędzenia dnia była wyprawa na łąki pod Bronisławką, a także zwiedzanie Fortów Modlińskich, gdzie można było zobaczyć nietoperze.

Dla zainteresowanych więcej informacji na temat zjazdu Grupy OTOP można znaleźć na stronie: http://www.bocian.org.pl/aktualnosci-2010/22552-Zjazd-TP-Bocian-za-nami

Monika

PTPP „pro Natura” 

 

Galeria zdjęć działu "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"

Wróżba dla przyszłych teściów: trzy bociany, nogów pięć – córce mąż, a tobie zięć. (foto P. Szymoński)
(foto P. Szymoński)
Ten bociek nie jest jeszcze zakontraktowany, ale już rozgląda się za ofertą. (foto P. Szymoński)
W sierpniu nadchodzi pora, by mieszkańcy wiejskiego obejścia pomyśleli o zimie. Gospodarz przygotowuje zapasy opału, a żerujący na przydomowej łące bocian zbiera siły przed podróżą do Afryki. (foto P. Szymoński)

Inne artykuły w dziale "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"