Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Największy bocian świata w księdze Guinnessa

W jeden z wrześniowych weekendów w Goniądzu nad Biebrzą odbył się pierwszy w historii zlot Klubu Ptaków Polskich. W skład jego członków wchodzą ludzie posiadający nazwiska związane z ptasią tematyką, jak np. Sowińscy, Czajkowscy, czy Wróblewscy oraz miłośnicy ptaków i przyrody.

Duże wrażenie na uczestnikach zlotu zrobił jego program. Oprócz wielu filmów przyrodniczych, czy wypraw na bagna miało miejsce także bicie rekordu Guinnessa w stworzeniu największego bociana świata. Pobicie rekordu było możliwe dzięki współpracy uczestników zlotu z mieszkańcami Goniądza. W akcji wzięło udział ponad 1300 osób ubranych w białe, czarne i czerwone koszulki z napisem „pTAK TEŻ CZŁOWIEK!”. Ustawiając się na szkolnym boisku w kształt bociana białego stworzyli największy na świecie wizerunek  tego ptaka. Obecnie rekord czeka na zatwierdzenie w księdze, ale to już tylko formalność.

Impreza tak spodobała się jej uczestnikom, że w przyszłym roku najprawdopodobniej będzie organizowana po raz kolejny. Kto wie, może wówczas liczba osób biorących udział w tworzeniu bociana będzie znacznie większa, a ustanowiony bociani rekord Guinnessa zostanie pobity.

Monika

PTPP „pro Natura"

Galeria zdjęć działu "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"

Wróżba dla przyszłych teściów: trzy bociany, nogów pięć – córce mąż, a tobie zięć. (foto P. Szymoński)
(foto P. Szymoński)
Ten bociek nie jest jeszcze zakontraktowany, ale już rozgląda się za ofertą. (foto P. Szymoński)
W sierpniu nadchodzi pora, by mieszkańcy wiejskiego obejścia pomyśleli o zimie. Gospodarz przygotowuje zapasy opału, a żerujący na przydomowej łące bocian zbiera siły przed podróżą do Afryki. (foto P. Szymoński)

Inne artykuły w dziale "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"