Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Muzeum Bociana Białego w Kłopocie

W kwietniu 2003 roku, w Kłopocie  nieopodal miejscowości Cybinka, Liga Ochrony Przyrody z Zielonej Góry powołała Muzeum Bociana Białego. Wybór miejscowości nie był przypadkowy. Wieś, w której powstało muzeum znajduje się w dolinie Odry, na obszarze Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki licznie występującym na jej terenie bocianim gniazdom, Kłopota zyskała dużą popularność. Znajduje się tam ponad 30 gniazd, w których każdego roku pary bocianie przystępują do lęgów.

Za wieloletnią pomoc bocianom wieś uzyskała z rąk Prezesa Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody certyfikat pozwalający na używanie nazwy „Bociania Wioska” .

Głównymi celami działalności powstałego muzeum jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, jak również pomoc bocianom poprzez ochronę ich żerowisk oraz montowanie platform pod ich gniazdami. Możemy podziwiać tam eksponaty związane z życiem i ochroną bociana białego. Muzeum w Kłopocie jest pierwszym tego typu obiektem powstałym w Polsce i jednym z nielicznych znajdujących się w Europie. Więcej informacji na temat jego działalności można znaleźć na stronie internetowej: www.mbb-klopot.bermar.pl

Monika

PTPP „pro Natura”

Galeria zdjęć działu "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"

Wróżba dla przyszłych teściów: trzy bociany, nogów pięć – córce mąż, a tobie zięć. (foto P. Szymoński)
(foto P. Szymoński)
Ten bociek nie jest jeszcze zakontraktowany, ale już rozgląda się za ofertą. (foto P. Szymoński)
W sierpniu nadchodzi pora, by mieszkańcy wiejskiego obejścia pomyśleli o zimie. Gospodarz przygotowuje zapasy opału, a żerujący na przydomowej łące bocian zbiera siły przed podróżą do Afryki. (foto P. Szymoński)

Inne artykuły w dziale "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"