Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Kult bociana białego w Niedzieliskach

W województwie małopolskim, w gminie Szczurowa znajduje się wieś Niedzieliska, która nie różniłaby się szczególnie od innych polskich wsi, gdyby nie fakt, iż upodobały ją sobie bociany białe. Zważywszy na to, że większość bocianów osiedla się w północno-wschodniej Polsce,  to ilość ptaków znajdująca się na terenie Niedzielisk robi duże wrażenie.

Gmina Szczurowa słynie z największego zagęszczenia bocianów białych w województwie małopolskim, a w samych Niedzieliskach znajduje się 7 gniazd bocianich.  Zainteresowanie ptaków tym terenem spowodowane jest występującymi tutaj podmokłymi łąkami, pastwiskami, brzegami nieuregulowanych rzek i starorzeczami, które stanowią idealne miejsca do żerowania.

Pod koniec sierpnia na pobliskich łąkach bociany zbierają się tuż przed odlotem do Afryki na tzw. „sejmikach”. Ich przygotowania do odlotu obserwują mieszkańcy  wioski i turyści zjeżdżający na tę okoliczność do Niedzielisk.

Od 2006 roku w pierwszy dzień wiosny, kiedy to w całej Polsce dzieci topią tzw. „marzannę”, w Niedzieliskach odbywa się happening „Powitanie Bociana”. Podczas uroczystości dzieci przebrane w rozmaite „bocianie” i „żabie” stroje maszerują pod jedno z najbardziej okazałych gniazd bocianich w wiosce. Marsz ma na celu przywitanie pierwszego bociana, który jak wiadomo jest oznaką wiosny. Kolejnym punktem happeningu są bocianie przedstawienia i konkursy wiedzy o tych niesamowitych ptakach, odbywające się w miejscowej szkole.

Warto również dodać, iż 24 sierpnia, w dniu św. Bartłomieja, który według staropolskich przysłów jest dniem odlotu bocianów, w miejscowej parafii odbywa się odpust. Według mieszkańców to właśnie tego dnia bociany żegnają się z ich wioską.

Monika

PTPP „pro Natura”

 

Galeria zdjęć tego artykułu

Inne artykuły w dziale "Bocian i człowiek, czyli nasz powszechnie lubiany sąsiad"