Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Aktywna ochrona bociana czarnego w Południowej Wielkopolsce

Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w ramach programu „Aktywna ochrona bociana czarnego Ciconia nigra w Południowej Wielkopolsce”  przeprowadziła wraz z leśnikami kontrolę gniazd bocianich oraz zaobrączkowała znajdujące się w nich pisklęta. Kontrole trwały od 27 czerwca do 8 lipca tego roku i odbyły się w sześciu wielkopolskich powiatach, przy współpracy z nadleśnictwami z Jarocina, Antonina, Kalisza, Krotoszyna, Przedborowa, Taczanowa oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Łącznie skontrolowano 20 gniazd, z czego w ośmiu oznakowano 20 piskląt. Dodatkowo z niektórych gniazd usunięto sznurki zniesione przez ptaki z pobliskich pól i suche gałęzie, które blokowały dojście do gniazda.

Liczba gniazd z młodymi, znajdująca się na tym obszarze była bardzo niewielka, czego przyczyną są najprawdopodobniej padające wiosną deszcze i niska temperatura, które wpłynęły negatywnie na wychowywanie młodych piskląt.

Zainteresowanych tematyką obrączkowania bocianów czarnych odsyłam na stronę internetową: http://kalisz.poznan.lasy.gov.pl/index.html

Monika

PTPP „pro Natura”

 

Galeria zdjęć działu "Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego"

Młody bocian czarny, podobnie jak wielu jego współtowarzyszy podróży, spędza ostatnie tygodnie przed odlotem do Afryki w PN ‘Ujście Warty’. Można tu spotkać żerujące i sejmikujące bociany czarne w ilościach niespotykanych gdzie indziej.  (foto P. Szymoński)
Bocian czarny to bliski kuzyn naszego popularnego boćka. Ten mało znany ptak prowadzi z reguły bardzo skryty tryb życia, unika spotkań z człowiekiem i tylko z rzadka udaje się go zaobserwować.  (foto P. Szymoński)
Zbliża się letnia burza. W taką pogodę bociany wcześniej szukają miejsca na nocleg. (foto P. Szymoński)
(foto P. Szymoński)

Galeria zdjęć użytkowników do tego artykułu

Inne artykuły w dziale "Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego"