Czy wiesz, że...
Nowości w bocianopedii

sześcioraczki
Kategoria: Bociani rok, czyli od przylotu do sejmików i dalekiej podróży
Z własnych obserwacji...
Kategoria: Bocian czarny i inni, czyli mniej znani kuzyni bociana białego

Autorzy artykułów i zdjęć

Zbigniew Jakubiec - autor książki "Bociany i boćki”. Bocianem białym zajmuje się od ponad 30 lat, autor kilkudziesięciu publikacji nt. liczebności, biologii i problemów ochrony tego gatunku.

Przemysław Szymoński - autor fotografii i komentarzy do zdjęć w książce "Bociany i boćki” - efektu pięciu lat obserwacji i utrwalania na celulojdzie bocianiego życia. Pasjonat fotografii, w tym fotografii przyrodniczej.

...

Więcej o autorach

...

Zbigniew JakubiecZbigniew Jakubiec
Autor książki "Bociany i boćki” oraz tekstów wykorzystanych w Bocianopedii. Bocianem białym zajmuje się od ponad 30 lat, autor ponad 100 publikacji nt. liczebności, biologii i problemów ochrony tego gatunku. Pracownik Instytutu Ochrony Przyrody PAN, koordynował regionalne i ogólnopolskie cenzusy populacji bociana białego i prowadzi badania nad różnymi aspektami jego biologii. Jest członkiem międzynarodowej Fundacji CICONIA, wspierającej ochronę bocianów. Bociany odwzajemniły mu się dwoma córkami i trójką wnucząt.

Przemysław SzymońskiPrzemysław Szymoński
Fotograf przyrody. Urodzony w 1963 r. w Darłowie. Obecnie mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Jak sam opowiada, fotografia przyrodnicza pasjonowała go od dziecka, bo odkąd tylko mógł sięgnąć do półki z książkami, oddawał się swoim fascynacjom – drąc w strzępy albumy Włodzimierza Puchalskiego. A tak na poważnie, to najpierw, bo już w podstawówce, było zainteresowanie ptakami, na fotografię przyszła kolej dużo później. Od dwudziesty lat z pasją rejestruje na celuloidzie swoje spotkania z przyrodą – wszystkie zwierzęta duże i małe, ale także świat roślin oraz różnorodność form i pejzażu.
Po latach fotograficznego terminowania, przyszła kolej na pierwsze sukcesy. Po publikacjach prasowych oraz prezentacjach przeźroczy, debiut książkowy – „Bociany i boćki”, wraz z autorem tekstu Zbigniewem Jakubcem udało się stworzyć bardzo udaną hybrydę albumu i całkiem poważnej, naukowej, ale w lekkiej formie napisanej, monografii tego popularnego w Polsce ptaka, która zebrała bardzo pochlebne recenzje. W ślad za nią poszły dalsze publikacje w prasie, książkach i reklamie, a także prezentacje w telewizji. Zanim w 2004 roku ukazał się wydany wspólnie z Arturem Taborem album „Królestwo Dzikich Gęsi” o Parku Narodowym „Ujście Warty” jego prace z tego terenu były wielokrotnie drukowane w kraju i za granicą oraz wystawiane w Pradze, Wiedniu, Madrycie i Brukseli.
Obecnie koncentruje się na rejestrowaniu piękna lubuskiej przyrody, czego efektem są opublikowana w 2006 roku "Przyroda Gminy Drezdenko" – projekt graficzny i większość fotografii, oraz znajdująca się w przygotowaniu do druku kontynuacja serii o naturze małych ojczyzn – "Przyroda Gminy Skwierzyna".